Plastická chirurgia

U nás môžete absolvovať

Kožné nádory

45'minút

Zhubné znamienko, rakovina kože.

Malígny melanóm, resp. zhubný melanóm, je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) piatym najčastejším ochorením kože na svete. Vyskytuje sa najmä u ľudí nad 40 rokov, pričom sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. Ide o druh rakoviny kože, ktorý sa rodí v melanocytoch - v bunkách kože, ktoré produkujú pigment melanín. Vyvinúť sa môže už z existujúceho kožného znamienka, rovnako však aj z nového rastu na koži. Na povrchu kože sa najčastejšie prejavuje ako tmavá pigmentovaná lézia, i keď môže nadobúdať aj formu bezfarebnej lézie. Okrem toho sa neraz vytvorí v už existujúcom znamienku, ktoré následkom prítomnosti malígneho melanómu náhle zmení farbu, veľkosť či tvar. Absolútne kľúčová je preto zodpovedná a pravidelná prevencia znamienok.

Pozornosť pritom treba venovať najmä znamienkam, ktoré vznikajú po 25. roku života, kontrolovať však treba aj materské znamienka, ktoré menia svoju veľkosť a farbu, nemajú jasne ohraničené okraje, majú nepravidelný tvar, vyčnievajú nad povrch kože, sú príliš veľké či tie, ktoré svrbia, krvácajú alebo bolia. V prípade, že na svojom tele pozorujete podozrivé znamienka či akékoľvek kožné lézie s týmito vlastnosťami, čo najskôr by ste sa mali obrátiť na svojho dermatológa. Naozaj totiž môže ísť o nebezpečné zhubné znamienka. Rakovina kože sa potvrdí len v malom počte prípadov ale tu sa neopláca riskovať.  Melanóm, (znamienka ktoré sú podozrivé) sa chirurgicky odstraňujú s ochranným lemom a ich včasné odstránenie vám môže zachrániť život.

Malígny melanóm (znamienko) vzniká najmä pod vplyvom nadmerného vystavovania sa slnečnému žiareniu a pri opaľovaní sa bez používania dostatočne silného ochranného faktora. Rizikovým faktorom je však aj genetická predispozícia, vysoký počet znamienok na koži či oslabená imunita. Malígny melanóm je známy ako veľmi agresívny typ rakoviny, ktorý má schopnosť rýchlo prenikať do okolitých tkanív a formou metastáz sa tak šíriť aj do ďalších častí organizmu. V počiatočných štádiách je však dobre liečiteľný. Kľúčová je preto včasná diagnostika, po ktorej nasleduje rozsiahlejší chirurgický zákrok. Následne sa podľa výsledkov histologického vyšetrenia a odobratých lymfatických uzlín určí imunologická či iná onkologická liečba riadená onkológom.

Čo je laloková plastika?

Laloková plastika, resp. lalokový posun kože je chirurgická technika, pri ktorej sa väčší defekt po odstránení malígneho melanómu prekryje časťou kože z blízkeho okolia. V prípade odstraňovania malígnych znamienok alebo iných kožných lézií sa táto technika používa na obnovenie pôvodnej kožnej štruktúry a tiež na minimalizovanie deformít po operácii.

Pre koho je laloková operácia vhodná?

V prípade, že dermatoskopické vyšetrenie ukáže silné podozrenie na zhubné znamienko alebo histologické vyšetrenie z odobratej vzorky potvrdí prítomnosť malígneho melanómu,  je nutné odstrániť ložisko nádoru aj s bezpečnostným lemom. Znamená to, že okrem samotného melanómu je potrebné odstrániť aj jeho okolie v rozsahu minimálne 2 cm vo všetkých smeroch pričom platí, že čím je melanóm, znamienko väčšie, resp. v čím pokročilejšom štádiu sa nachádza, tým sa plocha, ktorú je potrebné odstrániť, zväčšuje.

Keď odstraňujeme zhubné znamienko, rana môže dosiahnuť väčšie rozmery. Odobraté kožné tkanivo je potrebné odniekiaľ doplniť, a práve to je dôvod, prečo je u niektorých pacientov nevyhnutná laloková plastika.

Laloková plastika je potrebná aj v prípadoch, kedy sa odstraňujú aj iné kožné nádory – napr. Bazocelulárny karcinóm alebo spinocelulárny karcinóm väčších rozmerov, kedy už nie je možné ranu zašiť primárne.

Rekonvalescencia

Keď odstraňujeme melanóm, znamienka väčšieho rozmeru alebo iný väčší kožný útvar, zákrok väčšinou netrvá dlhšie ako 45 minút. O samotnom priebehu aj predoperačnej príprave vás informuje váš ošetrujúci lekár. Bolesti ku ktorým dochádza v rámci operačnej rany u pacientov väčšinou odznievajú do 2 týždňov od podstúpenia zákroku, dovtedy sú tlmené liekmi proti bolesti. Operačnú ranu je možné umývať a čistiť už od druhého dňa po operácii. 

Riziká

Čím rozsiahlejší operačný výkon je, tým častejšie sú aj komplikácie spojené s jeho podstúpením. Jedným z častých rizík je napr. krvácanie, ktoré sa zvykne prejaviť hneď po skončení operácie. Podľa rozsahu krvácania je nutné situáciu riešiť buď revízopu operačnej rany, alebo tlakovým ošetrením operačnej rany. Medzi ďalšie možné riziká patria infekcie či tvorba tekutiny v rane, ktorú je niekedy nutné opakovanie odsávať . Bežné sú aj poruchy citlivosti v oblasti jazvy a jej okolí. U ležiacich pacientov, fajčiarov a pacientov užívajúcich hormonálnu antikoncepciu môže tiež dochádzať k tromboembólii. Tá môže pacienta reálne ohroziť na živote, preto sa v rámci prevencie podávajú pacientom aj antitrombotiká formou injekcií. Ďalším z operačných rizík je keloidná jazva, komplikácie spojené s celkovou anestéziou či alergické reakcie na lieky, ktoré sa môžu prejaviť žihľavku, začervenaním, opuchmi či problémami s dýchaním. Z dôvodu väčšieho množstva rizík je preto nutné operáciu absolvovať pod dohľadom skúseného chirurga a dodržiavať všetky pokyny tak, ako ich stanovil.

Pri nedodržaní kľudových podmienok a odporúčaní, hrozí taktiež rozpad operačnej rany, ako pri každom chirurgickom zákroku. Preto kľudový režim a pozákrokovú starostlivosť nepodcente.

Ako postupovať

Zákrok v lokálnej anestéze

1

Prvým krokom je objednanie sa na recepcii, kde oznámite o aký typ zákroku máte záujem. 

2

Druhým krokom je úvodná konzultácia s lekárom, ktorý vás vyšetrí, vysvetlí vám všetko potrebné a  vyrieši s vami potrebnú dokumentáciu. Následne si už len dohodnete termín samotného zákroku.

3

Na zákrok nie je potrebné sa nijako špeciálne pripravovať, dôležité je len včas sa dostaviť na svoj termín a dodržať pokyny z úvodnéj konzultácie.

4

Zákrok po znecitlivení lokálnou anestéziou prebieha bezbolestne. Dĺžka zákroku je približne 45 minút, počas celej doby ste plne pri vedomí a môžete komunikovať. Po zákroku a poučení odchádzate domov.

Operovať vás bude

MUDr.
Barbora Grajciarová
Hlavná plastická chirurgička
Blefaroplastika Kožné nádory Zarastajúce nechty Ušné lalôčiky Karpálny tunel Skákavé prsty
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra
MUDr.
Barbora Grajciarová
Hlavná plastická chirurgička
Blefaroplastika Kožné nádory Zarastajúce nechty Ušné lalôčiky Karpálny tunel Skákavé prsty
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra

Recenzie našich spokojných zákazníkov

Takto si predstavujem modernú kliniku s orientáciou na pacienta. Ďakujem.

Martin V.

Problém mám vyriešený a celý proces bol veľmi dobre zvádnutý. Šetril môj čas a cítil som sa veľmi komfortne. Oplatilo sa priplatiť si.

Peter J.

Veľmi dobrá skúsenosť. Palec hore za prístup aj prostredie. Mám obavy z nemocnice a lekárov, bála som sa prvej celkovej anestézy v živote. Všetko však prebehlo hladko a necítila som žiadny strach. Špeciálna vďaka sestričke Alenke za jej pozitívny prístup :)

Petra L.

Cenník plastických
operácií a zákrokov.

Cenník
Operácia kožného nádoru s plastikou - laloky Kontrola je zahrnutá v cene zákroku.
od 150€
Plasticko-chirurgické odstránenie znamienka - telo a končatiny Kontrola je zahrnutá v cene zákroku.
49 - 95€
Plasticko-chirurgické odstránenie znamienka - hlava a krk Kontrola je zahrnutá v cene zákroku.
od 84€
Laboratórne histologické vyšetrenie vzorka do 1cm
18€
Laboratórne histologické vyšetrenie vzorka nad 1cm
27€
Vstupná konzultácia s chirurgom Konzultácia sa neplatí ak bol pacient vyšetrený na našej dermatologickej ambulancii
30€

Zanechajte nám na vás kontakt

Po odoslaní formulára vás budeme najneskôr do 2 pracovných dní kontaktovať, aby sme si dohodli termín, ktorý Vám bude vyhovovať.

Chcem sa objednať

Odoslaním tohto formulára potvrdzujete, že ste sa oboznámili s podmienkami ochrany osobných údajov, ktoré sú dostupné na internetových stránkach: www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov.