Urologické zákroky

U nás môžete absolvovať

Varikokéla

90'minút

Čo je to varikokéla?

Varikokéla je stav, pri ktorom sa žily v oblasti semenníkov rozšíria a následne aj vzájomne prekrižujú. Dôsledkom toho dochádza v žilách k zvýšeniu tlaku a tiež k spomaleniu prietoku krvi v semenníkoch. Najčastejšie k nej dochádza na ľavej strane semenníkov, hoci nie je vylúčený ani výskyt na oboch ich stranách. U mužov sa tento problém vyskytuje najmä v období puberty alebo v mladom veku, pričom spôsobuje bolesť alebo diskomfort v semenníkoch najmä počas dlhodobého sedenia alebo státia. Vylúčená však nie je ani varikokéla bez akýchkoľvek zjavných príznakov, preto treba byť voči svojmu telu pozorný a pozorovať zmeny, ku ktorým na ňom dochádza.

Okrem nepríjemných pocitov oslabuje varikokéla aj správnu funkciu semenníkov. Pod jej vplyvom klesá kvalita a aj množstvo spermií produkovaných semenníkmi, v dôsledku čoho môže byť aj jednou z príčin mužskej neplodnosti.

V prípade liečby varikokély sa najčastejšie vykonáva chirurgický zákrok určený na odstránenie zväčšených žíl. Ide o tzv. varikokelektómiu, ktorá sa zvyčajne vykonáva pod celkovou anestéziou. Počas operačného zákroku sa využívajú špeciálne mikrochirurgické nástroje, ktoré umožňujú presné odstránenie poškodených alebo zväčšených žíl, a minimalizujú tiež poškodenie okolitých tkanív. Chirurgický tím počas operácie vykoná malý rezný otvor v oblasti brucha alebo slabín a pomocou mikroskopických nástrojov identifikuje zväčšené žily. Tie sú následne uzavreté alebo odstránené, čím sa obnoví normálny prietok krvi v semenníkoch.

Rekonvalescencia

Odstránenie varikokély sa vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie a po absolvovaní zákroku sa pacient môže vrátiť domov. Nevyhnutný je však odpočinok a kľudový režim aj niekoľko dní po zákroku. Po vykonaní chirurgického zákroku môže lekár pacientovi odporučiť podpornú bandáž a dôležité je aj bavlnené spodné prádlo, ktoré nepodporuje vznik a rozširovanie infekcie. Väčšina mužov sa po varikokelektómii zotavuje 2 až 3 týždne, kým sú opäť schopní vrátiť sa do bežného života. Výsledkom zákroku je pritom nielen zmiernenie bolesti, ale aj zlepšenie plodnosti.

Riziká

Varikokelektómia je považovaná za bežný a bezpečný chirurgický zákrok, aj v súvislosti s ňou však existujú určité riziká. Jedným z nich je krvácanie, ktoré si v ojedinelých prípadoch môže vyžadovať opakovaný chirurgický zákrok. Okrem toho hrozí riziko infekcie a počítať treba aj so zvýšenou bolesťou v oblasti semenníkov a mieška. Aj napriek úspešnej varikokelektómii môže v niektorých prípadoch dôjsť k recidíve varikokély, čo znamená, že žily sa môžu znova rozšíriť a objaviť sa môžu aj nové varixy. V takomto prípade je nevyhnutný ďalší chirurgický zákrok.

Operovať vás bude

MUDr.
Peter Blaško
Primár urológie
Vazektómia Cirkumcízia Varikokéla Hydrokéla
MUDr.
Petra Jánošová
Hlavná anesteziologička
Mgr.
Katarína Chupáňová
Anesteziologická sestra
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra
MUDr.
Peter Blaško
Primár urológie
Vazektómia Cirkumcízia Varikokéla Hydrokéla
MUDr.
Petra Jánošová
Hlavná anesteziologička
Mgr.
Katarína Chupáňová
Anesteziologická sestra
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra

Recenzie našich spokojných zákazníkov

Takto si predstavujem modernú kliniku s orientáciou na pacienta. Ďakujem.

Martin V.

Problém mám vyriešený a celý proces bol veľmi dobre zvádnutý. Šetril môj čas a cítil som sa veľmi komfortne. Oplatilo sa priplatiť si.

Peter J.

Veľmi dobrá skúsenosť. Palec hore za prístup aj prostredie. Mám obavy z nemocnice a lekárov, bála som sa prvej celkovej anestézy v živote. Všetko však prebehlo hladko a necítila som žiadny strach. Špeciálna vďaka sestričke Alenke za jej pozitívny prístup :)

Petra L.

Cenník urologických

vyšetrení a zákrokov.

Cenník
Operácia varikokély v kvalitnej celkovej anestézii - jednodňová chirurgia pozákroková kontrola je zahrnutá v cene zákroku
1190€
Predoperačné interné vyšetrenie
89€
Vstupné urologické vyšetrenie
39€

Zanechajte nám na vás kontakt

Po odoslaní formulára vás budeme najneskôr do 2 pracovných dní kontaktovať, aby sme si dohodli termín, ktorý Vám bude vyhovovať.

Chcem sa objednať

Odoslaním tohto formulára potvrdzujete, že ste sa oboznámili s podmienkami ochrany osobných údajov, ktoré sú dostupné na internetových stránkach: www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov.