Proktologické operácie

U nás môžete absolvovať

Hemoroidy

30'minút

Čo sú hemoroidy a ako vznikajú ?

Hemoroidy alebo tzv. „zlatá žila“ predstavuje pre človeka trpiaceho týmto problémom obmedzenie, bolesť,  stres a celkový dopad na kvalitu života.

Bežné hemoroidy, teda žily v konečníku sú a prirodzenou súčasťou ľudského tela. Majú nenahraditeľnú úlohu pri vyprázdňovaní črevného obsahu. K problému dochádza, keď sa hemoroidy zväčšia, zapália a vznikne v nich krvná zrazenina. Sliznica konečníka je vyplnená  hustou sieťou ciev, ktoré sa pri nadmernom tlaku rozšíria, nahromadí sa v nich krv a vzniknú „ uzly“.

Príčiny vzniku hemoroidov možno rozdeliť na vrodené a získané.

Pri vrodených hemeroidoch je príčinou znížená odolnosť spojivového tkaniva napríklad v starobe.

Medzi získané príčiny patria napríklad zvýšený tlak pri vyprázdňovaní, dlhé sedenie na toalete pri vyprázdňovaní, príliš tuhá stolica, tehotenstvo, hormonálna antikoncepcia u žien, zlé stravovacie návyky, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, obezita, niektoré športy ako bicyklovanie, jazda na koni, silný kašeľ, zdvíhanie ťažkých bremien a podobne.

Príznaky hemoroidov závisia od toho či sa jedná o vnútorné alebo vonkajšie hemoroidy.

Vonkajšie hemoroidy sa vyskytujú pod kožou v oblasti konečníka, často svrbia či krvácajú. V dôsledku krvných zrazenín môžu vzniknúť tromby, ktoré bývajú veľmi nepríjemné.

Na druhej strane vnútorné hemoroidy nie je možné pozorovať voľným okom a väčšinou nespôsobujú nepohodlie. Mechanické namáhanie spôsobené napríklad prechádzajúcou stolicou môže poškodiť povrch hemoroidov, čo vedie ku krvácaniu.

Medzi bežné príznaky hemoroidov teda patria:
  • Prítomnosť krvi v stolici
  • Bolesť či opuch v okolí konečníku
  • Svrbenie a podráždenie v análnej oblasti
  • Hrče v oblasti konečníku

Možnosti liečby hemoroidov

Hemoroidy rozlišujeme na niekoľko stupňov, podľa toho v akom štádiu sa ochorenie práve nachádza.

I. stupeň

Možnosť konzervatívnej liečby prostredníctvom úpravy životného štýlu – príjem dostatočného množstva tekutín, správne stravovacie návyky, aplikácia čípkov do konečníka a správne zvolené medikamenty určené na podporu kvality cievnej siete.

II. stupeň a vyššie

V tomto štádiu je už odporúčaná operatíva. Poznáme niekoľko druhov operačných zákrokov určených na liečbu a odstránenie hemoroidov, napríklad metóda Barronova ligatúra - tvz gumičkovanie, kedy sú hemorodiy „zaškrtené“ pevnou gumičkou, metóda HAL-RAR pomocou ktorej sú USG sondou vyhľadávané priamo cievne prítoky do hemoroidných uzlov spolu s ich podviazaním, laserové odstránenie hemoroidov a podobne.

III. a IV. stupeň

Možné odstránenia pomocou lasera, avšak pre príliš pokročilé štádiá je už jediným riešením  klasická chirurgická operácia skalpelom vyžadujúca hospitalizáciu a celkovú narkózu, s následnou dlhou bolestivou rekonvalescenciou. Preto tento problém nieje dobré odkladať. Platí pravidlo čím skôr sa rieši, tým je pomoc jednoduchšia a menej bolestivá.

Barronova ligatúra alebo tvz. gumičkovanie

Táto metóda patrí v súčasnosti medzi najpoužívanejšie metódy odstraňovania hemoroidov.

Zákrok prebieha v lokálnej anestéze a vykonáva sa pomocou anoskopu (trubicový nástroj z plastu či kovu), ktorý sa pomocou anestetického gélu zavedie do análneho otvoru. Následne sa do anoskopu zavedie aplikátor s gumičkou. Aplikátor  hemoroidný uzol nasaje a na jeho stopku sa nasadí elastická gumička, ktorá stopku uzla zaškrtí. Gumička je zavedená na miesto, kde sa už nenachádzajú citlivé nervové zakončenia a tak je zaškrtené miesto bezbolestné. Po zašrtení sa aplikátor vytiahne, následne aj anoskop a zákrok sa končí. Princípom tohto zákroku je zastavenie prítoku krvi do uzlu pomocou gumičky. Odumreté tkanivo spoločne s gumičkou sa do  pár dní vylúči spoločne so stolicou. Miesto po odpadnutom uzle sa zahojí v priebehu 2-4 týždňov. Počas jedného zákroku je možné zašrtiť 1 – 2 uzly. V prípade potreby odstránenia ďalších uzlov sa zákrok opakuje s odstupom 3-4 týždne, až kým nie sú odstránené všetky uzly.

"U nás na Klinike Zdravia používame jednorázový plastový anoskop aj aplikátor pre zabezpečenie maximálnej možnej úrovne hygieny. Aj preto je cena za ošetrenie možno vyššia ako inde."

Po zákroku odporúčame 1-2 dni pokojový režim. Môže sa dostaviť tlak a mierna bolesť v oblasti konečníka alebo tiež prítomnosť krvi v stolici, súvisiace s odlučovaním uzlu. Fyzickú aktivitu ako šport či zdvíhanie ťažkých premien je vhodné vynechať aspoň jeden týždeň po zákroku. Taktiež je potrebné vyhnúť sa alkoholu a dbať na dostatočný príjem tekutín. Vážnejšie komplikácie sú skôr pri tomto zákroku raritou.

Medzi hlavné výhody Baaronovej ligatúri patria:
  • Jednoduchý a krátky typ zákroku 
  • Celková anestéza nie je potrebná
  • Minimum komplikácii
  • Výborné výsledky
  • Rýchla a prakticky bezproblémová rekonvalescencia

Laserová liečba hemoroidov

Laserová liečba hemoroidov patrí v súčasnosti medzi tie najmodernejšie metódy odstránenia tohoto zdravotného problému. Zákrok u nás prebieha v celkovej anestézii. Laserom sa deštruujú prívodné cievky aj samotný hemoroid. Niektoré pracoviská ponúkajú aj odstraňovanie laserom v lokálnej anestézii. U nás to nerobíme lebo bolestivosť a diskomfort pacienta je príliš veľký.

Výsledkom tohto ošetrenia je postupné uzavretie hemoroidov. V domácej starostlivosti následne po zákroku pacient ideálne vykonáva sedacie kúpele obvykle 2-3x denne, sprchuje konečník po každej stolici a prikladá gázový materiál s malým množstvom nanesenej medicínskej vazelíny. Rekonvalscencia je spojená len s miernym diskomfotom – tlak či jemné krvácanie po stolici.

Ihneď po zákroku sa uzly zmenšia a výsledný efekt sa dostaví po 4-6 týždňoch.

Medzi hlavné výhody laserovej metódy patria:
  • Dĺžka zákroku – 30 minút
  • Zákrok s dobrou toleranciou
  • Počas zákroku sa ošetria všetky hemoroidy
  • Veľmi dobrá rekonvalescencia (10-14 dní)
  • Nevyžaduje práce neschopnosť ani  úpravu denného režimu (vhodný je tiež 1-2 dňový kľudový režim)

 

Úvodná konzultácia s chirurgom (Proktológom), vašim operatérom slúži na zhodnotenie vášho individuálneho stavu, zodpovedanie vašich otázok, výber metódy prevedenia zákroku ako aj výber spôsobu vykonania zákroku v celkovej alebo lokálnej anestézii. Pred touto konzultáciou u nás,  je potrebné aby ste absolvovali gastroenterologické vyšetrenie, aby sa vylúčil prípadný väčší problém, ktorý by skomplikoval alebo znemožnil priebeh samotnej operácie. 

Ako postupovať

Zákrok v lokálnej anestéze

1

Prvým krokom je objednanie sa na recepcii, kde oznámite o aký typ zákroku máte záujem. 

2

Následne sa dostavíte na úvodnú konzultáciu s našim proktológom - chirurgom špecialistom. Na túto konzultáciu si doneste správu z gastroenterologického vyšetrenia, ktoré je potrebné absolvovať ako prvé. Proktológ vás vyšetrí, všetko potrebné Vám vysvetlí a  vyriešite potrebnú dokumentáciu. Následne si už len dohodnete termín samotného zákroku.

3

Na zákrok je potrebné sa pripraviť podľa pokynov, ktoré ste obdržali na úvodnej konzultácii . 

4

Dostavíte sa na svoj termín. Zákrok po znecitlivení lokálnou anestézou prebieha bezbolestne aj keď treba povedať že je nekomfortný. Dĺžka zákroku trvá podľa rozsahu do 30 minút a ste počas neho celú dobu plne pri vedomí a môžete komunikovať. Po ošetrení odchádzate domov.

5

Na kontrolu sa dostavíte podľa odporúčaní operatéra.

Zákrok v celkovej anestéze

1

Najskôr absolvujete konzultáciu s našim proktológom - chirurgom špecialistom, ktorý vás vyšetrí, vysvetlí postup zákroku, oboznámi vás s postupom zákroku v celkovej anestézii, zodpovie vaše otázky a vyriešite potrebnú dokumentáciu. Na toto vyšetrenie je potrebné aby ste si doniesli správu z vyšetrenia gastroenterológom, ktoré musíte absolvovať ako prvé.

2

Absolvujete predoperačné vyšetrenia, na základe ktorých internista zhodnotí váš zdravotný stav, či je bezpečné zákrok v celkovej anestézii vykonať. Súčasťou vyšetrenia je odobratie anamnézy, laboratórne krvné vyšetrenia, EKG, v prípade potreby aj röntgen pľúc. Interné predoperačné vyšetrenie pre vás zabezpečíme u nás na klinike s objednaním na presný čas. 

3

V ďeň zákroku sa dostavíte na dohodnutý termín nalačno ( nejesť, nepiť, nefajčiť od polnoci ). Ešte raz váš stav prekontroluje anesteziológ, ktorý vás bude uspávať a rozhodne či je váš aktuálny stav bezpečný pre celkovú anestéziu. Majte na pamäti, že v deň operácie v celkovej anestéze nieje vhodné, aby ste šoférovali, preto je potrebné zabezpečiť si osobu, ktorá Vás dopraví a doprovodí domov.

4

Po anesteziologickom vyšetrení Vás sestrička odvedie na Vašu izbu, kde sa prezlečiete a pripraví vás na samotný zákrok. Odprevadí vás na operačnú sálu kde vám po uspaní bude vykonaný plánovaný zákrok. Počas celej tejto doby ste profesionálne monitorovaní a bude sa o vás starať náš skúsený tím - anesteziológ, anesteziologická sestra, chirurg, chirurgická sestra a pomocný personál.

5

Po zákroku sa zobúdzate na vašej izbe, kde ste  stále monitorovaný prístrojmi aj anestéziologickým tímom približne 2 hodiny. V prípade záujmu môže byť pri vás počas zobúdzania sprevádzajúca osoba. Pred odchodom domov Vás skontroluje ešte váš anestéziológ, ktorý rozhodne kedy je vaše prepustenie bezpečné,  a na jeho odporúčanie v samotný deň zákroku vás odovzdáme sprevádzajúcej osobe, v ktorej sprievode odchádzate domov.

6

Následne sa dostavíte na dohodnutý termín na kontrolu.

Operovať vás bude

MUDr.
Martin Grajciar
Hlavný chirurg
Hemeroidy Análna trhlina
MUDr.
Petra Jánošová
Hlavná anesteziologička
Mgr.
Katarína Chupáňová
Anesteziologická sestra
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra
MUDr.
Martin Grajciar
Hlavný chirurg
Hemeroidy Análna trhlina
MUDr.
Petra Jánošová
Hlavná anesteziologička
Mgr.
Katarína Chupáňová
Anesteziologická sestra
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra

Recenzie našich spokojných zákazníkov

Takto si predstavujem modernú kliniku s orientáciou na pacienta. Ďakujem.

Martin V.

Problém mám vyriešený a celý proces bol veľmi dobre zvádnutý. Šetril môj čas a cítil som sa veľmi komfortne. Oplatilo sa priplatiť si.

Peter J.

Veľmi dobrá skúsenosť. Palec hore za prístup aj prostredie. Mám obavy z nemocnice a lekárov, bála som sa prvej celkovej anestézy v živote. Všetko však prebehlo hladko a necítila som žiadny strach. Špeciálna vďaka sestričke Alenke za jej pozitívny prístup :)

Petra L.

Cenník proktologických
ošetrení a zákrokov.

Cenník
Laserová operácia zlatej žily- hemoroidov operáciu vykonávame v kvalitnej celkovej anestézii, v sume je už zahrnutý poplatok za celkovú anestéziu aj prvú pozákrokovú kontrolu (cenu upresní lekár pri vstupnom vyšetrení podľa rozsahu, vo väčšine prípadov je konečná cena 850 eur)
Od 850€
Operácia zlatej žily- hemoroidov - Barronova ligatúra - jednorázová v lokálnej anestéze
250€
Predoperačné interné vyšetrenie (pred celkovou anestéziou)
89€
Vstupná konzultácia s chirurgom pred zákrokom Ak pacient u nás následne absolvuje aj zákrok, suma mu bude odpočítaná z ceny zákroku.
50€
Všeobecná konzultácia / kontrola
50€

Zanechajte nám na vás kontakt

Po odoslaní formulára vás budeme najneskôr do 2 pracovných dní kontaktovať, aby sme si dohodli termín, ktorý Vám bude vyhovovať.

Chcem sa objednať

Odoslaním tohto formulára potvrdzujete, že ste sa oboznámili s podmienkami ochrany osobných údajov, ktoré sú dostupné na internetových stránkach: www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov.