Urologické zákroky

U nás môžete absolvovať

Vazektómia

60'minút

Čo je to vazektómia?

Vazektómia je urologický zákrok, ktorého výsledkom je zneplodnenie, teda sterilizácia muža. Počas zákroku sú prerušené obidva semenovody v dĺžke približne 15 mm, ktoré sa následne zasielajú na histologické vyšetrenie. Totiž práve cez semenovody, spermie vyprodukované v semenníkoch prechádzajú až do prostaty, kde sa následné miešajú s prostatických sekrétom. Cieľom vazektómie je teda znepriechodnenie semenovodov spájajúce semenníky a prostatu. Následne už viac nedochádza k priechodu spermií do prostaty.  Ejakulát po vazektómii nebude obsahovať spermie, no napriek tomu sa vizuálne nezmení, objem i vzhľad ostáva rovnaký ako pred zákrokom. Semenníky budú aj ďalej produkovať spermie, avšak nedôjde k ich transportu do ejakulátu, ale budú reabsorbované v tele. Taktiež vazektómia nemá vplyv na libido, erekciu ani hladinu hormónov.

Pre koho je vazektómia vhodná?

 Vazektómiu môže podstúpiť na Slovensku každý muž starší 18 rokov. Pred zákrokom je nutné absolvovať konzultáciu, na ktorej je pacient poučený o postupe, rizikách i nezvratnosti zákroku. Lekári sa tiež informujú  o stave muža /slobodný, ženatý/, o počte detí,  či prekonal alebo má nejaké ochorenia a podobne. Vzhľadom na nezvratnosť trvalej vazetómie je pacient upozornený, že  môžu nastať rôzne životné situácie. Ak je pacient rozhodnutý, podpíše žiadosť o vykonanie vazektómie a informovaný súhlas so zákrokom. Následne je zákrok možné vykonať až po uplynutí 30 dňovej zákonnej lehoty od podpisu, počas ktorej môže pacient zmeniť svoj názor.

Rekonvalescencia

Po zákroku sa odporúča  kľudový režim. Niekoľko dní po zákroku  môže pacient pozorovať opuch a diskomfort, ktorý možno potlačiť  studenými obkladmi alebo nosením priliehavého oblečenia. Do práce je možné vrátiť sa hneď po zákroku pokiaľ to povaha zamestnania dovoľuje. Je potrebné vyhýbať sa zdvíhaniu ťažkých bremien a eliminovať  inú fyzicky náročnú aktivitu.

Sexuálne žiť je možné už 14 dní po zákroku, avšak muž  ešte v tomto období nemusí byť sterilný, keďže sa v pohlavných cestách  môžu objavovať ešte aktívne spermie. Preto je potrebné určitú dobu po vazektómi chrániť sa inými antikoncepčnými spôsobmi.  Po vazektómii je potrebných minimálne 10-15 ejakulácii, práve preto aby sa semenné cesty zbavili skôr vzniknutých spermií. Po približne mesiaci sa pacient dostaví na kontrolný spermiogram a v prípade, že ejakulát neobsahuje už žiadne spermie, pacient je sterilný.

Riziká

Riziká mužskej sterilizácie sú oveľa nižšie ako pri ženskej sterilizácii. Zákrok patrí medzi tie jednoduchšie, rýchle a menej bolestivé.  Môže sa objaviť krvácanie prejavené ružovým zafarbením ejakulátu,  vznik krvnej zrazeniny v oblasti rezu, či zápal semenníkov, kedy je potrebné nasadiť antibiotiká.

Veľmi zriedkavým javom je opakované spojenie semenovodov a ich spriechodnenie ( 0,15% pravdepodobnosť) alebo možnosť zdvojeného semenovodu  (približne 1 z 1000 mužov).  Preto je potrebná kontrola  po zákroku, kde lekár zneplodnenie potvrdí.

Ako postupovať

Zákrok v lokálnej anestéze

1

Ako prvé sa prídete na úvodnú konzultáciu s lekárom. Ten Vás vyšetrí, všetko potrebné Vám vysvetlí a  vyriešite potrebnú dokumentáciu. Následne si už len dohodnete termín samotného zákroku.

2

Na zákrok nie je potrebné sa nijako špeciálne pripravovať. Môžete bežne prijímať potravu a tekutiny.  Obmedzením sú lieky na riedenie krvi a alkohol.

3

Dostavíte sa na svoj termín. Zákrok po znecitlivení lokálnou anestézou prebieha bezbolestne. Dĺžka zákroku je približne 60 minút a celú dobu ste plne pri vedomí a môžete komunikovať. Po ošetrení a poučení odchádzate domov.

4

Na kontrolu a vyšetrenie spermiogramu sa dostavite podľa odporúčania chirurga zvyčajne po 3 až 4 týždňoch.

Zákrok v celkovej anestéze

1

Najskôr absolvujete konzultáciu s chirurgom  v príslušnej špecializácii, ktorý vás vyšetrí, vysvetlí postup zákroku, oboznámi Vás s postupom zákroku v celkovej anestézii, zodpovie vaše otázky a vyriešite potrebnú dokumentáciu.

2

Absolvujete predoperačné vyšetrenia, na základe ktorých internista zhodnotí váš zdravotný stav, či je bezpečné zákrok v celkovej anestézii vykonať. Súčasťou vyšetrenia je odobratie anamnézy, laboratórne krvné vyšetrenia, EKG, v prípade potreby aj röntgen pľúc. Interné predoperačné vyšetrenie pre vás zabezpečíme u nás na klinike s objednaním na presný čas. 

3

V ďeň zákroku sa dostavíte na dohodnutý termín nalačno ( nejesť, nepiť, nefajčiť od polnoci ). Ešte raz váš stav prekontroluje anesteziológ ktorý vás bude uspávať a rozhodne či je váš aktuálny stav bezpečný pre celkovú anestéziu. Majte na pamäti, že v deň operácie v celkovej anestéze nieje vhodné, aby ste šoférovali, preto je potrebné zabezpečiť si osobu, ktorá Vás dopraví a doprovodí domov.

4

Po anesteziologickom vyšetrení Vás sestrička odvedie na Vašu izbu, kde sa prezlečiete a pripraví vás na samotný zákrok. Odprevadí vás na operačnú sálu kde vám po uspaní bude vykonaný plánovaný zákrok. Počas celej tejto doby ste profesionálne monitorovaní a bude sa o vás starať náš skúsený tím - anesteziológ, anesteziologická sestra, chirurg, chirurgická sestra a pomocný personál.

5

Po zákroku sa zobúdzate na Vašej izbe, kde ste  stále monitorovaný prístrojmi aj anestéziologickým tímom približne 2 hodiny. V prípade záujmu môže byť pri Vás počas zobúdzania sprevádzajúca osoba. Pred odchodom domov Vás skontroluje ešte váš anestéziológ, ktorý rozhodne kedy je vaše prepustenie bezpečné,  a na jeho odporúčanie v samotný deň zákroku vás odovzdáme sprevádzajúcej osobe, v ktorej sprievode odchádzate domov.

6

Následne sa dostavíte na dohodnutý termín na kontrolu.

Operovať vás bude

MUDr.
Peter Blaško
Primár urológie
Vazektómia Cirkumcízia Varikokéla Hydrokéla
MUDr.
Petra Jánošová
Hlavná anesteziologička
Mgr.
Katarína Chupáňová
Anesteziologická sestra
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra
MUDr.
Peter Blaško
Primár urológie
Vazektómia Cirkumcízia Varikokéla Hydrokéla
MUDr.
Petra Jánošová
Hlavná anesteziologička
Mgr.
Katarína Chupáňová
Anesteziologická sestra
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra

Recenzie našich spokojných zákazníkov

Takto si predstavujem modernú kliniku s orientáciou na pacienta. Ďakujem.

Martin V.

Problém mám vyriešený a celý proces bol veľmi dobre zvádnutý. Šetril môj čas a cítil som sa veľmi komfortne. Oplatilo sa priplatiť si.

Peter J.

Veľmi dobrá skúsenosť. Palec hore za prístup aj prostredie. Mám obavy z nemocnice a lekárov, bála som sa prvej celkovej anestézy v živote. Všetko však prebehlo hladko a necítila som žiadny strach. Špeciálna vďaka sestričke Alenke za jej pozitívny prístup :)

Petra L.

Cenník urologických

vyšetrení a zákrokov.

Cenník
Vazektómia (zneplodnenie) v lokálnej anestéze pozákroková kontrola je zahrnutá v cene zákroku
490€
Vazektómia (zneplodnenie) v kvalitnej celkovej anestéze - jednodňová chirurgia pozákroková kontrola je zahrnutá v cene zákroku
980€
Predoperačné interné vyšetrenie
89€
Vstupné urologické vyšetrenie
39€

Zanechajte nám na vás kontakt

Po odoslaní formulára vás budeme najneskôr do 2 pracovných dní kontaktovať, aby sme si dohodli termín, ktorý Vám bude vyhovovať.

Chcem sa objednať

Odoslaním tohto formulára potvrdzujete, že ste sa oboznámili s podmienkami ochrany osobných údajov, ktoré sú dostupné na internetových stránkach: www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov.