Pociťujete ostrú bolesť počas vyprázdňovania? Môže ísť o análnu trhlinu – bežné, no veľmi nepríjemné ochorenie. Postihuje sliznicu análneho kanála a bez včasnej liečby sa stav môže zhoršiť. Trápi aj vás? Na Klinike Zdravia tento problém riešime účinným chirurgickým zákrokom s vysokou úspešnosťou a krátkou dobou rekonvalescencie. Nie je dôvod na strach - problému sa zbavíte bez stresu za jeden deň. Diskrétne v čistom a príjemnom prostredí s individuálnym ľudským prístupom. Nečakajte a riešte problém skôr, než sa análna trhlina premení na chronický problém. Objednajte sa ku nám na proktologické vyšetrenie.
Análna trhlina, známa aj ako análna ragáda, fisura, trhlina konečníka, je lineárne alebo hĺbkové poranenie či trhlina v sliznici okolo análneho otvoru. Ide o pomerne bežné ochorenie, ktoré môže spôsobovať bolesť a nepohodlie počas vyprázdňovania a iných aktivít súvisiacich s análnou oblasťou.
Hlavnou príčinou análnej trhliny je nadmerné napätie a trauma sliznice análneho kanála. Medzi ďalšie príčiny patrí tuhá a tvrdá stolica, resp. zápcha, ktorá môže počas vyprázdňovania vyvolať prílišné napätie v oblasti análneho svalu a sliznice, a tak priamo prispieť k vzniku trhlín. Ďalšími z rizík môžu byť aj poruchy tráviaceho traktu (Crohnova choroba či ulcerózna kolitída), chronická hnačka, análny sex či pôrod, počas ktorých neraz dochádza k poraneniam a trhlinám v okolí análneho otvoru.
Prítomnosť análnej trhliny je sprevádzaná intenzívnou a ostrou bolesťou, ktorú pacient pociťuje počas vyprázdňovania a niekoľko minút či dokonca hodín po ňom. Ďalšími typickými znakmi je pálenie, svrbenie, celkové nepohodlie v oblasti análneho kanála a dokonca krvácanie pozorovateľné najmä počas defekácie. Niektorí pacienti sa zbytočne trápia mesiace aj roky, aj keď existuje rýchle veľmi účinné riešenie.
Pacient reálne pociťuje príznaky análnej trhliny, ktoré treba okamžite konzultovať s vhodným špecialistom. Odporúčaná liečba je obyčajne postavená na zmene životného štýlu a stravovacích návykov.
K chronickému stavu dochádza, keď akútna análna trhlinou neodpovedá na odporúčanú liečbu a má opakovane sa vracia. Vtedy je potrebné riešiť chirurgický zákrok, aby sa vám rýchlo uľavilo. Rovnako aj v prípadoch, keď pacienti trpia zvýšeným rizikom infekcie, tvorbou abscesov alebo inými problémami súvisiacimi so stavom análnej trhliny.
Obmedzuje vás každodenne bolesť a nepohodlie a máte teda podozrenie na prítomnosť análnej trhliny? Čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc. Zdravotný stav je nutné konzultovať s lekárom alebo proktológom už pri prvých príznakoch, bolestiach a pocitoch diskomfortu. Ak trhlina prejde do chronicity (doba trvania nad 1 mesiac) , bude jej liečba komplikovanejšia, bolestivejšia a v konečnom dôsledku aj finančne náročnejšia.
Odborník určí presnú diagnózu a s ohľadom na váš stav navrhne najvhodnejšiu liečebnú stratégiu.
Análne trhliny sa najskôr liečia opatreniami súvisiacimi so zmenou životného štýlu, liekov na zmäkčenie stolice a uvoľnenie zvierača. Ak však tento typ liečby neprináša želané výsledky, je nevyhnutné podstúpiť chirurgický zákrok.
Chirurgická liečba spočíva v narezaní malej časti vnútorného zvierača prostredníctvom laseru. Vykonáva sa v krátkodobej celkovej anestéze a trvá približne 15-20 minút. Je skoro bezbolestná a liečba má takmer 100 % úspešnosť.
Operácia análnej trhliny je zákrok jednodňovej chirurgie a nevyžaduje si dlhodobú hospitalizáciu. Dĺžka rekonvalescencie sa líši v závislosti od použitej metódy a individuálneho stavu pacienta, vo všeobecnosti však netrvá dlhšie ako 1 mesiac.
Tak ako každý chirurgický zákrok, aj operácia análnej trhliny je spojená s viacerými možnými rizikami. Patria k nim napríklad infekcia a krvácanie, ktoré môžu predĺžiť bežnú dĺžku rekonvalescencie. Nepríjemnosti však môže spôsobiť aj nečakaná alergická reakcia na anestéziu.
Ako dôsledok poškodenia svalov svalového prsteňa v okolí análneho otvoru môže počas operácie dôjsť k rozvinutiu dočasnej alebo trvalej inkontinencie. Riziko jej vzniku je však veľmi nízke. V niektorých prípadoch sa stretávame aj s recidívou trhliny, ku ktorej dochádza najmä vtedy, ak nedôjde k zmene príčin, ktoré pôvodne viedli ku vzniku trhliny.
Liečba análnej trhliny sa u nás vykonáva iba v celkovej anestéze.
Konzultácia s naším proktológom - chirurgom špecialistom
Proktológ vás vyšetrí, vysvetlí zákrok v celkovej anestézii, zodpovie vaše otázky a vyriešite potrebnú dokumentáciu. Na toto vyšetrenie je potrebné doniesť správu z vyšetrenia gastroenterológom.
Predoperačné vyšetrenia
Na ich základe internista zhodnotí váš zdravotný stav a či je bezpečné zákrok v celkovej anestézii vykonať. Súčasťou vyšetrenia je anamnéza, laboratórne krvné vyšetrenia, EKG, v prípade potreby aj röntgen pľúc. Interné predoperačné vyšetrenie pre vás zabezpečíme u nás na klinike s objednaním na presný čas.
Deň zákroku
Prídete k nám na dohodnutý termín nalačno (nejesť, nepiť, nefajčiť od polnoci). Ešte raz váš stav prekontroluje anesteziológ, ktorý vás bude uspávať. Majte na pamäti, že v deň operácie v celkovej anestézii nie je vhodné, aby ste šoférovali, preto je potrebné zabezpečiť si osobu, ktorá vás odprevadí domov.
Zákrok
Po anesteziologickom vyšetrení vás sestrička odvedie na vašu izbu. Prezlečiete sa a pripraví vás na samotný zákrok. Počas celého zákroku vás bude monitorovať a starať sa o vás náš skúsený tím - anesteziológ, anesteziologická sestra, chirurg, chirurgická sestra a pomocný personál.
Po zákroku
V izbe vás približne 2 hodiny monitorujú prístroje aj anestéziologický tím. V prípade záujmu môže byť pri vás počas zobúdzania sprevádzajúca osoba. Pred odchodom domov vás opätovne skontroluje anestéziológ. Ten rozhodne, či je vaše prepustenie bezpečné. Až na jeho odporúčanie vás v deň zákroku odovzdáme sprevádzajúcej osobe, s ktorou odchádzate domov.
Kontrola
Kontrola prebehne v dohodnutom termíne.
Cenník proktologických
ošetrení a zákrokov.
Po odoslaní formulára vás budeme najneskôr do 2 pracovných dní kontaktovať, aby sme si dohodli termín, ktorý Vám bude vyhovovať.