Proktologické operácie

U nás môžete absolvovať

Análna trhlina

20'minút

Čo je análna trhlina (trhlina konečníka)?

Análna trhlina, známa aj ako análna ragáda, fisura, trhlina konečníka  je lineárne alebo hĺbkové poranenie resp. trhlina v sliznici okolo análneho otvoru. Ide o pomerne bežné ochorenie, ktoré môže spôsobovať bolesť a nepohodlie počas vyprázdňovania a počas iných aktivít súvisiacich s análnou oblasťou.

Hlavnou príčinou análnej trhliny je nadmerné napätie a trauma sliznice análneho kanála. Jednou z jej príčin je tuhá a tvrdá stolica, resp. zápcha, ktorá môže počas vyprázdňovania vyvolať nadmerné napätie v oblasti análneho svalu a sliznice a priamo tak prispieť ku vzniku trhlín. Ďalším z rizík môžu byť aj poruchy tráviaceho traktu ako napr. Crohnova choroba či ulcerózna kolitída, rovnako však aj chronická hnačka, análny sex či pôrod, počas ktorých neraz dochádza k poraneniam a trhlinám v okolí análneho otvoru.

Prítomnosť análnej trhliny je sprevádzaná intenzívnou a ostrou bolesťou, ktorú pacient pociťuje počas vyprázdňovania a niekoľko minút či dokonca hodín po nej. Ďalšími typickými znakmi je aj pálenie, svrbenie a celkové nepohodlie v oblasti análneho kanála, či dokonca krvácanie, ktoré pacienti pozorujú najmä počas defekácie.

V praxi sa stretávame s viacerými typmi análnych trhlín. Ide najmä o:

  • Akútnu análnu trhlinu - ide o stav, kedy pacient reálne pociťuje príznaky análnej trhliny, ktoré treba okamžite konzultovať s vhodným špecialistom. Odporúčaná liečba je obyčajne postavená na zmene životného štýlu a stravovacích návykov.
  • Chronickú análnu trhlinu - k stavu chronickej análnej trhliny dochádza v prípade, ak akútna análna trhlinou neodpovedá na odporúčanú liečbu a má tendenciu sa opakovane vracať. V takomto prípade je potrebné zvážiť podstúpenie chirurgického zákroku, ktorý sa odporúča aj v prípadoch, kedy pacienti trpia zvýšeným rizikom infekcie, tvorbou abscesov alebo inými problémami súvisiacimi so stavom análnej trhliny.

Chirurgická liečba análnej trhliny sa realizuje laserovým odstránením, ktoré spočíva v narezaní malej časti vnútorného zvierača. Vykonáva sa v krátkodobej celkovej anestéze a trvá približne 15-20 minút, je takmer bezbolestná a liečba má skoro 100 % úspešnosť.

Pre koho je liečba análnej trhliny určená?

Liečenie análnej trhliny je určené pre ľudí, ktorí v súvislosti s týmto problémom pociťujú bolesť a nepohodlie, ktoré ich obmedzuje v priebehu každodenného fungovania. Ak máte teda podozrenie na prítomnosť análnej trhliny, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Zdravotný stav je nutné konzultovať so svojím lekárom alebo proktológom, ktorý vám zadefinuje diagnózu a vzhľadom na váš prípad vám navrhne najvhodnejšiu liečebnú stratégiu.

Väčšina análnych trhlín sa najskôr lieči opatreniami súvisiacimi so zmenou životného štýlu, liekov na zmäkčovanie stolice a uvoľnenie zvierača. Ak však tento typ liečby neprináša želané výsledky, je nevyhnutné podstúpiť chirurgický zákrok.

Dôležité je, aby ste váš problém neváhali konzultovať s odborníkom už pri prvých príznakoch, bolestiach a pocitoch diskomfortu. Je totiž dôležité uvedomiť si, že ak trhlina prejde do chronicity, bude jej liečenie komplikovanejšie, bolestivejšie a v konečnom dôsledku aj časovo a finančne náročnejšie.

Rekonvalescencia

Operácia análnej trhliny sa vykonáva ako ambulantný zákrok a nevyžaduje si dlhodobú hospitalizáciu. Dĺžka rekonvalescencie sa líši v závislosti od použitej metódy a individuálneho stavu pacienta, vo všeobecnosti však netrvá viac ako 1 mesiac.

Riziká

Tak ako každý chirurgický zákrok, aj operácia análnej trhliny je spojená s viacerými možnými rizikami. Patrí medzi ne aj infekcia a krvácanie, ktoré môžu predĺžiť bežnú dĺžku rekonvalescencie. Nepríjemnosti však môže spôsobiť aj nečakaná reakcia na anestéziu, ktorá sa prejavuje napr. alergickou reakciou.

Ako dôsledok poškodenia svalov svalového prsteňa v okolí análneho otvoru môže počas operácie dôjsť k rozvinutiu dočasnej alebo trvalej inkontinencie. Riziko jej vzniku je však veľmi nízke. V niektorých prípadoch sa stretávame aj s recidívou trhliny, ku ktorej dochádza najmä v prípadoch, ak nedôjde k zmene príčin, ktoré pôvodne viedli ku vzniku trhliny, napr. k opätovnému stvrdnutiu stolice.

Operovať vás bude

MUDr.
Martin Grajciar
Hlavný chirurg
Hemeroidy Análna trhlina
MUDr.
Petra Jánošová
Hlavná anesteziologička
Mgr.
Katarína Chupáňová
Anesteziologická sestra
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra
MUDr.
Martin Grajciar
Hlavný chirurg
Hemeroidy Análna trhlina
MUDr.
Petra Jánošová
Hlavná anesteziologička
Mgr.
Katarína Chupáňová
Anesteziologická sestra
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra

Recenzie našich spokojných zákazníkov

Takto si predstavujem modernú kliniku s orientáciou na pacienta. Ďakujem.

Martin V.

Problém mám vyriešený a celý proces bol veľmi dobre zvádnutý. Šetril môj čas a cítil som sa veľmi komfortne. Oplatilo sa priplatiť si.

Peter J.

Veľmi dobrá skúsenosť. Palec hore za prístup aj prostredie. Mám obavy z nemocnice a lekárov, bála som sa prvej celkovej anestézy v živote. Všetko však prebehlo hladko a necítila som žiadny strach. Špeciálna vďaka sestričke Alenke za jej pozitívny prístup :)

Petra L.

Cenník proktologických
ošetrení a zákrokov.

Cenník
Análna trhlina - operačná liečba Kontrola je zahrnutá v cene zákroku.
290€
Kvalitná celková anestéza
360€
Predoperačné interné vyšetrenie (pred celkovou anestéziou)
89€
Vstupná konzultácia Ak pacient u nás následne absolvuje aj zákrok, suma mu bude odpočítaná z ceny zákroku.
50€

Zanechajte nám na vás kontakt

Po odoslaní formulára vás budeme najneskôr do 2 pracovných dní kontaktovať, aby sme si dohodli termín, ktorý Vám bude vyhovovať.

Chcem sa objednať

Odoslaním tohto formulára potvrdzujete, že ste sa oboznámili s podmienkami ochrany osobných údajov, ktoré sú dostupné na internetových stránkach: www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov.