Plastická chirurgia

U nás môžete absolvovať

Zarastajúce nechty

30'minút

Čo je parciálna ablácia nechta?

Parciálna ablácia nechta je chirurgický zákrok, ku ktorému sa pristupuje v prípade vážnejších a opakujúcich sa prípadov zarastajúcich nechtov, prípadne nechtov postihnutých chronickou infekciou. Zarastajúce nechty totiž predstavujú mimoriadne nepríjemný a najmä bolestivý problém. Ide o stav, ku ktorému dochádza, keď sa koža v okolí nechtu, tzv. paronychium, zapáli a začne rásť nad nechtom. Dôsledkom je opuchnutá, začervenaná a citlivá koža, ktorá je na dotyk mimoriadne bolestivá.  So zarastajúcimi nechtami sa pritom stretávame najmä na prstoch nôh a za tento stav môžu byť zodpovedné viaceré faktory. Jedným z najčastejších je nevhodné zastrihávanie nechtov či nevhodná obuv, dôvodom však môžu byť aj rôzne zranenia, kožné ochorenia či dokonca diabetes.

Parciálna ablácia nechta sa vykonáva v lokálnej anestéze a jej výsledkom je odstránenie tej časti nechta, ktorá zarastá. Výsledkom je uvoľnenie bolesti a zníženie rizika pre vznik infekcie. Počas zákroku odstraňujeme len tú časť nechta, ktorá zarastá, v žiadnom prípade nestrhávame celý necht. Okrem výraznej bolestivosťi, zvýšenému riziku infekcie, môže mať odstránenie zdravého nechta aj dlhodobé následky. Príkladom je nepravidelný rast nového nechta či jeho nepekný, rohovitý vzhľad, ktorý môže okrem kozmetických nedokonalostí pacientovi spôsobovať aj nepríjemné bolesti.

Po vykonaní chirurgického zákroku nechtové lôžko dôkladne vyčistíme a chemicky zničíme tak, aby v danej časti nezačal necht opäť zarastať. Po odstránení postihnutej časti nechta vo väčšine prípadova môže byť potrebné aj odstránenie zápalom zmeneného tkaniva v okolí nechta s jeho následnou modeláciou.

Pre koho je parciálna ablácia nechta vhodná?

Parciálnu abláciu nechta môže na Slovensku podstúpiť ktorýkoľvek pacient, ktorý trpí dlhodobými alebo opakovanými problémami so zarastajúcimi nechtami.

Ak k zápalu nechtového lôžka dôjde pod vplyvom nevhodného zastrihnutia nechtu, je pravdepodobné, že tento stav po krátkom čase odznie aj bez zásahu špecialistu. Stačiť bude dôkladná dezinfekcia a pár dní kľudového režimu. Na liečbu miernych prípadov môže pomôcť aj tzv. vykladanie nechtu, ktoré si vyžaduje jeho pravidelné zmäkčovanie v teplej vode a vkladanie kúska vatového tampónu medzi necht a kožu tak, aby sa zabránilo zarastaniu. Tento proces je však nutné opakovať niekoľkokrát denne, kým sa stav nechta a podráždenej kože v jeho okolí nezlepší.

Ak však zápalový stav pretrváva, ide pravdepodobne o závažnejší prípad, kedy už vykladanie nechtov nepomôže. V takomto prípade sa odporúča bezodkladná konzultácia s odborníkom, ktorý nastaví liečbu primeranú zdravotnému stavu pacienta.

Rekonvalescencia

Po absolvovaní parciálnej ablácii nechta by ste si mali dopriať kľudový režim. Ranu treba udržiavať čistú a suchú, čo eliminuje riziko vzniku infekcie. Okrem toho je dôležité postihnuté miesto zbytočne nenamáhať a chrániť ho pred nadmerným tlakom a nárazmi. Znamená to, že by ste mali minimalizovať všetky aktivity, ktoré by mohli zbytočne zaťažovať nechtovú oblasť, vrátane behu či zdvíhania ťažkých predmetov a nosiť voľnú - dostatočne širokú obuv. Ak vám ošetrujúci lekár predpíše lieky, pamätajte, že ich treba užívať  presne podľa pokynov. V prípade, že bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje, treba zdravotný stav bezodkladne konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Celková doba zotavovania môže byť individuálna a líšiť sa môže v závislosti od celkového zdravotného stavu pacienta. Vo všeobecnosti by sa však následky mali úplne zmierniť už do pár týždňov od podstúpenia zákroku.

Riziká

Parciálna ablácia nechta je považovaná za pomerne bezpečný zákrok, napriek tomu však môže byť spojená s rizikom krvácania a infekcie, resp. sa po jej vykonaní môžu prejaviť aj iné nežiaduce vedľajšie účinky anestézie. Takýto zákrok je preto dôležité vykonať pod dohľadom kvalifikovaného a skúseného chirurga, ktorý sa s vami o postupe celého zákroku najskôr dôkladne porozpráva, vysvetlí vám ako bude prebiehať a aj to, aké obmedzenia vás po jeho absolvovaní čakajú.

V niektorých prípadoch, napriek odbornému ošetreniu, môže dôjsť ku opätovnému zarastaniu nechta, najmä pri nedodržiavaní zásad strihania nechta a nosenia úzkych topánok.

Pri nedodržaní kľudových podmienok a odporúčaní, hrozí taktiež rozpad operačnej rany, ako pri každom chirurgickom zákroku. Preto kľudový režim a pozákrokovú starostlivosť nepodcente.

Ako postupovať

Zákrok v lokálnej anestéze

1

Prvým krokom je objednanie sa na recepcii, kde oznámite o aký typ zákroku máte záujem. 

2

Keď sa dostavíte na termín, nasleduje úvodná konzultácia s lekárom, ktorý vás vyšetrí, vysvetlí vám všetko potrebné a  vyrieši s vami potrebnú dokumentáciu.

3

Vo väčšine prípadov je možné zákrok okamžite vykonať. V prípade že to nieje vhodné, lekár s vami dohodne ďalší postup.

4

Na zákrok nie je potrebné sa nijako špeciálne pripravovať, dôležité je len včas sa dostaviť na svoj termín. Zákrok po znecitlivení lokálnou anestézou prebieha bezbolestne. Dĺžka zákroku je približne 20 až 30 minút a počas celej doby ste plne pri vedomí a môžete komunikovať. Po ošetrení a poučení odchádzate domov.

Operovať vás bude

MUDr.
Barbora Grajciarová
Hlavná plastická chirurgička
Blefaroplastika Kožné nádory Zarastajúce nechty Ušné lalôčiky Karpálny tunel Skákavé prsty
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra
MUDr.
Barbora Grajciarová
Hlavná plastická chirurgička
Blefaroplastika Kožné nádory Zarastajúce nechty Ušné lalôčiky Karpálny tunel Skákavé prsty
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra

Recenzie našich spokojných zákazníkov

Takto si predstavujem modernú kliniku s orientáciou na pacienta. Ďakujem.

Martin V.

Problém mám vyriešený a celý proces bol veľmi dobre zvádnutý. Šetril môj čas a cítil som sa veľmi komfortne. Oplatilo sa priplatiť si.

Peter J.

Veľmi dobrá skúsenosť. Palec hore za prístup aj prostredie. Mám obavy z nemocnice a lekárov, bála som sa prvej celkovej anestézy v živote. Všetko však prebehlo hladko a necítila som žiadny strach. Špeciálna vďaka sestričke Alenke za jej pozitívny prístup :)

Petra L.

Cenník plastických
operácií a zákrokov.

Cenník
Operácia zarastajúceho nechta s plastikou Kontrola je zahrnutá v cene zákroku.
140€
Vstupná konzultácia
30€

Zanechajte nám na vás kontakt

Po odoslaní formulára vás budeme najneskôr do 2 pracovných dní kontaktovať, aby sme si dohodli termín, ktorý Vám bude vyhovovať.

Chcem sa objednať

Odoslaním tohto formulára potvrdzujete, že ste sa oboznámili s podmienkami ochrany osobných údajov, ktoré sú dostupné na internetových stránkach: www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov.