Urologické zákroky

U nás môžete absolvovať

Hydrokéla

60'minút

Čo je to hydrokéla?

Hydrokéla sa zvykne označovať aj ako „vodný pruh“. Ide o stav, pri ktorom sa vo vnútri mieška nahromadí nadmerné množstvo tekutiny, čo vedie k jeho následnému opuchu. Hydrokéla sa vyskytuje u mužov akéhokoľvek veku, najčastejšie sa s ňou však stretávame najmä u novorodencov a u starších mužov.

Príčin vzniku hydrokély je viacero, najčastejšie k nej však dochádza v dôsledku infekcie, zápalu alebo poranenia semenníkov, v niektorých prípadoch sa však môže vyvinúť aj bez zjavného zdroja problému. Hydrokéla sa prejavuje ako opuch v oblasti mieška, pričom sa môže nielen zväčšovať, ale aj celkovo meniť svoju veľkosť.

Hydrokéla nemusí byť bolestivá a tak nemusí nijako ovplyvňovať každodenné mužské aktivity. V takýchto prípadoch jej liečba nie je nevyhnutná. Existujú však prípady, v ktorých sa chirurgický zákrok na odstránenie nadbytočnej tekutiny a na obnovenie normálneho stavu mieška odporúča. Vykonáva sa formou chirurgického zákroku, ktorého cieľom je odstrániť nadbytočnú tekutinu zvnútra mieška. Realizovať zákrok je možné buď formou otvorenej, alebo laparoskopickej chirurgie. V prípade otvorenej chirurgie urobí lekár v oblasti mieška malý rezný otvor, odstráni prebytočnú tekutinu z hydrokély a následne na to uzavrie kapsulu okolo semenníka tak, aby k opakovanej hydrokéle viac nedochádzalo. Menej invazívnou formou ošetrenia je laparoskopický zákrok, počas ktorého lekár urobí niekoľko malých otvorov v brušnej stene a vloží do nich tenký laparoskopický nástroj. Pomocou kamery a nástrojov na konci laparoskopu dokáže odstrániť prebytočnú tekutinu z hydrokély.

Rekonvalescencia

Liečba hydrokély prebieha v rámci jednodňovej chirurgie. Realizuje sa formou chirurgického zákroku, tzv. hydrokélektómie, ktorá zvyčajne prebieha pod celkovou anestéziou. Zákrok trvá zhruba 30 až 60 minút a po jeho absolvovaní sa pacient môže vrátiť domov. Nevyhnutný je však odpočinok a kľudový režim aj niekoľko dní po zákroku. Po vykonaní chirurgického zákroku môže lekár pacientovi odporučiť podpornú bandáž a dôležité je aj bavlnené spodné prádlo, ktoré nepodporuje vznik a rozširovanie infekcie. Väčšina mužov sa po hydrokelektómii zotavuje 2 až 3 týždne, kým sú opäť schopní vrátiť sa do normálneho života.

Riziká

Hydrokelektómia je považovaná za bezpečný chirurgický zákrok, aj v jej prípade sa však môžu vyskytnúť riziká, na ktoré by mal dohliadnuť ošetrujúci lekár. Okrem masívnejšieho krvácania, ktoré si môže vyžadovať opätovnú operáciu, môže ranu ohroziť aj nepríjemná infekcia a počítať treba aj so zvýšenou bolesťou a opuchom operovaného miesta. Počas operácie tiež zriedkavo dochádza k poraneniu okolitých štruktúr, napr. blízkych ciev, nervov či semenníkových kanálikov, pričom problém môže nastať aj v súvislosti s recidívou hydrokély. Znamená to, že tekutina sa môže po operácii znova nahromadiť vo vnútri mieška a môže si vyžadovať ďalší operačný zákrok.

Operovať vás bude

MUDr.
Peter Blaško
Primár urológie
Vazektómia Cirkumcízia Varikokéla Hydrokéla
MUDr.
Petra Jánošová
Hlavná anesteziologička
Mgr.
Katarína Chupáňová
Anesteziologická sestra
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra
MUDr.
Peter Blaško
Primár urológie
Vazektómia Cirkumcízia Varikokéla Hydrokéla
MUDr.
Petra Jánošová
Hlavná anesteziologička
Mgr.
Katarína Chupáňová
Anesteziologická sestra
BC.
Alena Ratulovská
Vedúca sestra
Bc.
Mária Radeková
zdravotná sestra

Recenzie našich spokojných zákazníkov

Takto si predstavujem modernú kliniku s orientáciou na pacienta. Ďakujem.

Martin V.

Problém mám vyriešený a celý proces bol veľmi dobre zvádnutý. Šetril môj čas a cítil som sa veľmi komfortne. Oplatilo sa priplatiť si.

Peter J.

Veľmi dobrá skúsenosť. Palec hore za prístup aj prostredie. Mám obavy z nemocnice a lekárov, bála som sa prvej celkovej anestézy v živote. Všetko však prebehlo hladko a necítila som žiadny strach. Špeciálna vďaka sestričke Alenke za jej pozitívny prístup :)

Petra L.

Cenník urologických

vyšetrení a zákrokov.

Cenník
Operácia hydrokély v kvalitnej celkovej anestézii - jednodňová chirurgia pozákroková kontrola je zahrnutá v cene zákroku
980€
Predoperačné interné vyšetrenie
89€
Vstupné urologické vyšetrenie
39€

Zanechajte nám na vás kontakt

Po odoslaní formulára vás budeme najneskôr do 2 pracovných dní kontaktovať, aby sme si dohodli termín, ktorý Vám bude vyhovovať.

Chcem sa objednať

Odoslaním tohto formulára potvrdzujete, že ste sa oboznámili s podmienkami ochrany osobných údajov, ktoré sú dostupné na internetových stránkach: www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov.